Cad Programı Nedir?

cad program

    CNC Router İmalatı için Cad Programı Ne işe Yarar

Bilgisayar destekli üretim tekniklerine yeni adım atacak olanlar veya yatırım araştırması yapanlar için daha önce CNC Router’ların ne işe yaradıklarını ve nasıl çalıştıkları hakkında bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise CNC cihazlarda üretilecek olan parçaların nasıl tasarlandığını anlatacağız.

İster milyonlarca kopya üretilecek basit geometrili tasarımlar, ister tek seferlik karmaşık şekilli rölyef kalıpların tasarımı olsun her bir çalışmanın bilgisayar ortamında modellenmesi, imalat süresince bizlere eşsiz kolaylıklar sunar.

Bilgisayar ortamında modelleme ve tasarım yapma imkanı sunan yazılımlar CAD(bilgisayar destekli çizim) programlarıdır. Bu programlardan bazıları AutoCAD, Solidworks, Catia ve NX’tir. Bu işe yeni başlayacak olanların endişelenmesine hiç gerek yoktur çünkü bu programları öğrenmesi ve kullanması basittir. Bilgisayar ile haşır neşir iseniz birkaç hafta içinde iş yapabilecek hale gelebilirsiniz.

Bir sonraki aşama da ise CAM programlarına ihtiyaç duyarsınız. Cam Programı Nedir? sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.

CNC Router Malzemeleri