CNC Router Devir Mili

    Spindle ve İnvertör

Spindle motorları yüksek devirlere çıkabilen ve kesici bıçağımızı (freze çakısı) döndüren elemanlardır. CNC Router gibi yumuşak malzemeleri işlemek üzere tasarlanmış sistemlerde yüksek devire ihtiyaç duyulur. Bu nedenle CNC Routerlar için mil motorları (spindle) yüksek devir değerlerine çıkanları kullanılmalıdır. Ancak bu motorların en büyük problemi ısınmadır. Bu nedenle güç ve devir ilişkisi doğru seçilmelidir.

0,37 kW’dan 33 kW’ya kadar ve 1500 rpm’den 24000 rpm’e kadar çok geniş seçenek sunarlar. Otomatik takım değiştirebilen ve seramik rulmanlı modelleri vardır. Tabii ki bu özellikler ile birlikte fiyatta artmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de spindle motorunun montajıdır. Yanlış ve gönyesiz montaj bütün işleme kalitesini bozar.

İnverterlar ise spindle motorun devrini kontrol eden kontrolcüdür. İnverter kelimesi ise yaptığı işten dolayıdır. Giriş gerilimini önce DC ye daha sonra tekrar 3 fazlı dalgalayıcı ile alternatif akıma çevirir. Frekans ve gerilimi birbirinden bağımsız kontrol edebilirler.
 

Spindle ve invertörler ile ilgili her türlü görüş ve öneri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CNC Router Malzemeleri