Mach3 Program Eğitimi

mach 3 programı

    CNC Router Mach3 Tutorial

Mach3 programı, uyumlu kontrol kartlarıyla birlikte CNC tezgahları kişisel bilgisayardan(laptop, desktop, netbook) kontrol edebilmek için artsoft tarafından geliştirilmiştir. Programda yer alan konfigirasyon ayarlarına tezgahınızın özelliklerini girerseniz sorunsuz olarak CNC Router’ınızı kontrol edebilirsiniz. Bu yazımızda, mach 3 ayarlarının eksiksiz olarak yapıldığını varsayarak sizlere kontrol ekranında gördüğünüz özellikleri anlatacağız. Bu yazının sonunda Mach 3 programını kullanarak CNC Router’ınıza operatörlük yapabilecek seviyeye gelmenizi amaçlıyoruz. Dersimize programın kilit anahtarı olan ve her sekmede yer alan RESET butonundan başlayalım.

Reset butonu: Yazılımın kilit anahtarıdır. Yanıp söndüğü zaman program kilitli demektir. Bu durumda hiçbir işlem yapamayız ve diğer butonlar işlevsiz kalır. Mach 3 programını açtığımız anda kilitli durumdadır ve kilidi açmak için reset butonuna basmamız yeterlidir. Ancak, bağlantılarımızda bir sorun veya CNC Router’ımızın düzgün çalışmadığı bir problem varsa(örneğin, limit sviçler aktifse) program kilidi açılmaz.

Tab (Jog modu): Klavye üzerindeki tab tuşuna bastığımızda el terminali görünümünde yeni bir sekme açılır. Bu sekme bize el terminali kullanıyormuşuz gibi ekranlar üzerinde hareket imkanı verir. Gezinme hızını bu sekmede yer alan Jog Rate ile ayarlayabiliriz. Yüzde olarak ayarlanan bu değerler makinemizin maksimum hızını referans alır. Hareket komutunu ise sekmede yer alan eksen tuşlarına Mouse yardımıyla basarak veya klavye üzerinde yer alan yön tuşları ile verebiliriz(Page Up ve Page Down Z eksenini kontrol eder). Bu butonlara basılı tuttuğumuz süre boyunca eksen yönünde hareket ederiz. Bu hareket butonlarına shift ile birlikte basarsak kullanırsak eksen hareketleri en yüksek hızlarda gerçekleşir.

Program çalışma ekranına geçecek olursak, sol üstte g-kodumuzu görüntüleyebileceğimiz genişçe bir ekran vardır. Ve bu alanın altında g-kodumuzu yükleyebileceğimizi, kapatabileceğimizi, düzeltebileceğimizi, satır atlayabileceğimizi, istediğimiz satırdan başlayabileceğimizi, geriye doğru hareket edebileceğimizi söyleyen butonlar vardır. Yine bu alanda yeşil, sarı ve kırmızı renkli butonlar sırasıyla makinamıza başla, bekle ve dur komutları verir. Feed Hold(sarı) ve Stop(kırmızı) butonlarının birbirinden farkı birisinde spindle’ımız dönmeye devam ederken diğerinde durmasıdır. Sağ üst kısma geçecek olursak burada eksenlerimizin konumunu görüntüleyebilmek amacıyla düzenlenmiş butonlar vardır.

Zero X, Y, Z ve 4 butonları eksen değerlerini sıfırlayarak iş parçacığı için referans konumunu ayarlar (G54-59 değerlerini değiştirir).

Ref All Home butonu bütün eksenleri makine koordinat sisteminde sıfıra getir ve makine koordinat sistemini sıfır noktasında tekrar sıfırlar.

Soft Limits butonu ayarladığımız soft limitleri aktif hale getirir böylece kesicimiz belirlediğimiz alanın dışına çıkamaz.

Machine Cordinate butonu eksen konumlarını makine merkezini referans alarak gösterir.

Offline butonu tezgahı harekete geçirmeden programı görüntü ekranında simülasyon yapmamıza izin verir. Yani, offline modu açıksa program üzerindeki işlemlerimiz CNC tezgaha yansıtılmaz.

Go to Z butonu ise Ref All Home butonuna benzer ama bu sefer eksenlerimiz makine sıfırına hareket etmek yerine iş parçacığı için belirlediğimiz referans noktasına gider. Sağ taraftaki görüntüleme ekranıı spindle’ımızın izleyeceği yolu gösterir. Bu ekrandaki sarı çizgilerin kesişim ekranı kesici ucumuzun mevcut konumunu gösterir. Bu ekranın hemen altındaki Regen. Toolpath tuşu bu görüntüleme ekranını yenilerken Display Mode butonu ile görüntüleme modunu değiştirebilirsiniz. Örneğin, soft limit çizgileri görünür veya kaybolur. Jog Follow ise açık olduğunda jog modunda gezinirken, hareket yolunuzu ekrana yansıtır.

Aşağı kısımlara geçecek olursak, buradaki Tool Inf. ekranı bize çakımızın özelliklerini gösterir. Bu sekmede bulunan butonlar sırasıyla;

Auto-tool Zero; eğer otomatik sıfırlama özelliğimiz var ise Z ekseninde sıfır konumunu otomatik ayarlar.

Elapsed time; burada yer alan süre CNC Router’ımızın ne kadar zamandır çalışıyor olduğunu gösterir.

Jog On/Off; CNC Router’ımızın manuel olarak el çarkıyla veya yön tuşları ile kontrol edilebilme özelliğini açıp kapatır.

Alt tarafta yer alan bir diğer bölme ise Feed Rate bölmesidir. Burada tezgahın eksen hareket hızını(besleme hızı) görebilir ve hızı yön tuşlarıyla yüzde olarak arttırabilir veya azaltabiliriz.

Yine benzer bir bölüm olan Spindle Speed bölmesinden de spindle devrini görebilir ve spindle devrini yön tuşlarıyla yüzde olarak arttırabilir veya azaltabiliriz.

Program Çalışma penceresindeki buton ve işlevlerini tamamladıktan sonra MDI sekmesine geçebiliriz. Bu sekmede de, program çalışma sekmesinde olan bazı bölümleri görüyoruz. Farklı ve ilk kez karşılaştığımız bölümlere geçecek olursak Input alanına istediğimiz g kodunu girerek CNC Router kontrol edebiliriz. Pozisyon bölümde yer alan farklı tuşlardan ilki De-Ref butonudur. De-ref butonu ile ayarladığımız home pozisyonunu iptal ederiz. Verify butonu ise kesici bıçağın bulunduğu konumdan home pozisyona gidip gelerek her hangi bir adım kaçırma olup olmadığını anlamamızı sağlar ve kendi pozisyonunu doğrulamış olur. Set Variable Position butonu gitmek istediğiniz koordinat noktasını ayarlamanızı ve Go To Variable Position butonu ise CNC Router’ı ayarladığınız pozisyona gönderir.

Toolpath sekmesine geçecek olursak, bu sekmede g kodu ile yapacağımız hareketleri daha büyük alanda izlememizi sağlayan bir görüntü ekranı vardır. Çalışma penceresinden farklı olarak burada yer alan Similuate Program butonu ile g kodumuzun simülasyonunu yapabiliriz ve işlemin ne kadar sürede tamamlanacağını görebiliriz.

Sırada sekmemiz çok önemli ve kullanıcılara büyük kolaylık sağlayan Offset bölümüdür. Bu sekmede yukarı kısımlarda iş parçacıkları için referans noktalarını makine koordinat merkezine göre ayarlarız ve G54’ten G59’a kadar olan referans noktalarını kaydedip görüntüleyebiliriz. Sağ alt kısımda ise Tool Offset ile çakımızın boyuna göre ne kadar offset vereceğimizi ayarlarız. Birden fazla çakı kullanıyorsak her bir çakı için offset değerini önceden ayarlamamız, işlem sırasında çakı geçişlerinde bizlere büyük kolaylık sağlar ve her seferinde Z eksenini sıfırlamak zorunda kalmayız.

Ayar sekmesine geçecek olursak, burada bu işe yeni başlayanlar için bilmelerini gerektirecek çok fazla özellik yoktur. Sadece sol üstte yer alan Rapid Override Rate butonu ile CNC Router’ımızın en yüksek ilerleme hızlını ayarlayıp, aktif hale getirebiliriz.

Son sekmemiz ise Diognastic sekmesidir. CNC Router’ımızın nasıl çalıştığını gözlemleyebileceğimiz bu sekmede, Input ve Output larımızın düzgün çalışıp çalışmadıklarını sağ alt tarafta yer alan uyarılardan anlayabiliriz. Bu bölümde de yeni başlayan CNC gönüllülerinin bilmesini gerektiren bilgi yoktur ancak, bakım ve servis elemanlarının hakim olması gereken penceredir.

Yeni başlayan Mach 3 ara yüzlü CNC Router kullanıcıları için hazırladığımız bu yazıda, tezgahı nasıl kontrol edeceğinizi elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. CNC tezgah ayarları ve daha kapsamlı bilgi ve destek talebi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Maintek ekibi olarak sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

CNC Router Malzemeleri