Maintek CNC Router

    Neden Profesyonel bir CNC Router? Neden Maintek?

Son yıllarda Türkiye’deki sanayi makinası üreticilerinin sayısında hızlı bir artış yaşanmıştır. Tabi ki bu durumdan CNC Rounter üretici sayısı da etkilenmiştir. Türkiye’de sayıları 30’u aşkın CNC router üreticisi bulunmaktadır ancak işini profesyonel yapanların sayısı 5’i geçmez.

CNC Rounter’lar yapıları ve çalışma prensipleri bakımından basit cihazlardır. Bu nedenle tecrübesiz genç mühendisler ve bu işin eğitimini almamış alaylı ustalar CNC Router üretim işine girmişler ve tüketicilerin akıllarını karıştırmaktadırlar. Halbuki iş tasarım ve uygulamaya geldiğinde CNC Router hassas işçilik ve doğru tasarım gerektiren profesyonel bir tezgahtır. Bu yazımızda başlıklar halinde neden profesyonel bir CNC Router almamız gerektiğini ve neden Maintek CNC Router olması gerektiğini anlatacağım.

Maintek CNC Router

Öncelikle bir CNC Router alınırken veya üretilirken hangi amaca yönelik kullanılacağı belirlenmeli ve bu amaç doğrultusunda mümkün olan en doğru ürünler seçilmelidir. CNC Router’ların spindle güçleri, eksen tahrik sistemleri, yataklama sistemleri, tahrik motor güçleri, mukavemet hesapları, malzeme ömürleri, bakım periyotları titizlikle hesaplanıp, belirlenmelidir. Daha sonra bu kriterler göz önünde tutularak kullanılacak ürünler seçilmelidir. Böylece, en doğru ve en ekonomik çözümler elde edilebilir. Piyasadaki CNC Router’lar incelendiğinde kullanılan malzemelerde birçok tezatlığın olduğu anlayan gözler ile bakıldığında kolaylıkla fark edilebilir.

Kullanılacak malzemelerin seçiminden sonra, alaylı ustalarımız kolay gelen ancak titiz bir imalat gerektiren ve bir çok problemin kaynağında yatan gövde konstrüksiyonu gelir. Gövde konstrüksiyonunun gönyeli bir şekilde doğru metotlarla oluşturulması (imal edilmesi) ve tasarımının rijit olması gerekmektedir. Aksi takdirde yataklama sistemleri erken bozulur, işlemler sırasında titreşim açığa çıkar. Ayrıca, iş parçalarınız beklemedik bir şekilde bozuk çıkabilir. Başta pek hissedilmeyen bu sorunlar artarak devam eder. Sonuç olarak, CNC Router’ınız 1-2 sene gibi kısa bir zaman zarfında iş yapamaz hale gelir ve başınıza büyük masraflar açar.

logo

CNC Router’lar için en önemli konulardan birisi de elektronik bileşenlerin temini ve entegrasyonudur. Hassasiyetten çalışma hızına kadar birçok özelliği elektronik bileşenler etkiler. Ekonomik seri CNC Router’larda step veya hibrit step olarak bilinen enkoderli step motorlar kullanılır. Ucuz olan bu tahrik motorlarının bir çok farklı kalitede üreticisi bulunmaktadır. Eğer adı sanı belli olmayan bir motor kullanırsanız ne istediğiniz tork değerini, ne de istediğiniz hassasiyeti yakalayabilirsiniz üstüne üstlük harekette aksaklıklar yaşarsınız. Ayrıca, kaliteli bir step sisteme sahip olmak da her şeyi çözmez. Bu sistemlerin ayarlarının doğru yapılması çok önemlidir. Piyasadaki bir çok CNC Router’da bu bağlantılar özensiz ve ezbere yapılmakta; rezonans ve çözünürlük gibi konulara hiç dikkat edilmemektedir.

Profesyonel seri olarak bilinen servo motor sistemlerinin birçok avantajı vardır, diğer taraftan maliyetleri de bir o kadar fazladır. Bu sistemleri tercih ederken dikkat etmeniz gereken nokta ise eksen sürücünüzün sinyal frekansıdır. Düşük sinyal frekans değerine sahip bir eksen sürücü, servo sisteminizin birçok avantajını alıp götürecektir. Bu nedenle servo sistemli tezgahlar tercih edilirken, Mach 3 ile çalışan sürücü kartlar yerine Fanuc, Syntec gibi profesyonel sürücülerin kullanıldığına dikkat edin.

CNC Router tasarım ve üretiminde dikkat edilmesi gereken noktalara sizleri sıkmadan ve teknik detaylara çok fazla girmeden anlatmaya çalıştık. Ancak, neden profesyonel bir CNC üreticisi (maintek) sorumuzun son bir cevabı daha var: Satış sonrası hizmetler ve teknik servis. Aldığınız bir CNC Router ile ilgili bir sorunla karşılaştığınızda veya imalat aşamasında teknik zorluk yaşadığınız anlarda üreticinin sizin sorunlarınıza cevap vermesi çok önemlidir. Bu nedenle ihtiyaç anında muhatap bulabileceğiniz ve sorunlarınızla yakından ilgilenen bir üreticiyi tercih etmelisiniz. Piyasadaki birçok firma bunu vadetse de ürünü satıp parasını aldıktan sonra dönüp sizinle ilgilenmemektedir maalesef.

Maintek ekibi olarak özenle tasarlayıp üreterek sizlerin beğenisine sunduğumuz CNC Router’lar ile satış öncesi ve sonrasında her zaman yanınızdayız.

Maintek resmi internet sitesi: www.maintek.com.tr

CNC Router Malzemeleri