CNC Router Cad Cam Eğitimi

mach 3 programı

    CNC Routerda Üretilecek Parçanın Cad Çizimi

CNC Router ile imalata geçişte ilk yapmamız gereken, işleyeceğimiz motif veya desenin cad çizimini oluşturmaktır. Bu eğitim videosunda yukarıda yer alan figürü işlemeyi öğreneceğiz. Öncelikle kelebek motifimizin genişliği 200mm ve boyu 180mm olacak şekilde çiziyoruz. Sizler bu işlemi bildiğiniz Cad programlarında yapabilirsiniz. Kolaylık olması açısından piyasada vektörel resimleri cad dosyalarına çeviren programlar bulunmakta, bunlarıda kullanabilirsiniz.

Çizimi oluşturduktan sonra ilk olarak kelebek kanatlarında yer alan çizgileri V-çakımızla hafifçe kazıyacağız. Bu işlem için 1mm derinlik işimizi görür. Daha sonra kelebeğimizin dış kısmından 6.1 mm derinlikte V-çakı ile geçeceğiz. Böylece kullanacağımız 6mm'lik mdf lamdan kelebek desenimizi koparacağız. Dikkat etmeniz gereken önemli nokta önce deseni işledik ve koparma işlemini en sonra bıraktık.

Parçayı nasıl işediğimize karar verdikten sonra cam programını oluşturabiliriz. Cam programını oluştururken orjin olarak iş parçamızın sol alt köşesini belirledik ve g kodunu oluşturduk. Oluşturduğumuz g kodlarını ve işleme videosunu Cam eğitim sayfasından takip edebilirsiniz.

CNC Router Malzemeleri